אמא עסקית או עסק אימהי
המאמר מאת נעמי סעדה

כיועצת עסקית אני מקבלת לא אחת פניות של נשים הבאות לפתוח עסק לאחר לידת ילדן הראשון.

לידת ילד בכור משנה את הפרספקטיבה של האם והיא מתקשה להיפרד ממנו ומתקשה לשלבו במסגרת חייה הקודמים, דבר אשר יאפשר לה לשוב לעבודתה הקודמת.

לידת ילד בגיל מבוגר יותר, לאחר פיתוח קריירה, יוצרת מצב חריף עוד יותר בו האם חשה כי אין לה את היכולת לחזור לחיים הצפופים והעמוסים כל כך בדרישות. הן אינן היא רוצות לעבוד כל כך הרבה שעות, בכזו רמה של לחץ ולאחר הלידה הן מרגישות צורך עז להישאר עם הילד.

יחד עם זאת, הצורך הכלכלי, ולעיתים גם ההסתכלות החברתית על אישה ש"זנחה" קריירה לטובת ילדים ובית, מביאות אותן לרעיון של פתיחת עסק כזה או אחר, אשר יאפשר להן, לדעתן, יותר גמישות ויותר זמן במחיצת ילדן.

בשלב זה ניתן להצביע על שתי מגמות שונות:
- פתיחת עסק ביתי.
- פתיחת מרכז פעילות לילד.

לגבי פתיחת עסק ביתי כלשהו ניתן לומר כי כאן המבחר הוא רחב. מכירה ביתית, מתן שירותים שונים ואפילו טיפול בילדים הן חלק מהאפשרויות. עדיין מדובר בעסק מצומצם יחסית, בעל אפשרויות צמיחה מוגבלות יותר. הקושי בניהול עסק כזה טמון בתמרון הנדרש הין מטלות הבית ומטלות העסק. כמו כן לנשים לפעמים יש הרגשה שהן לא יצאו מהבית כבר כמה חודשים וזה יוצר לחץ ותחושת אי נוחות.

פתיחת מרכז פעילות לאם ולילדהיא שאיפה שחוזרת על עצמה בוריאציות שונות. החל ממרכז חוגים ועיסוי, דרך מקום שיכלול גם בית קפה קטן, מכירת פריטים, ג'ימבורי, הרצאות להורים, חוגים לילדים הגדולים יותר, משחקיה וכו'. באזור תל אביב יש מספר מרכזים כאלו, באזור ירושלים הרבה פחות (אם בכלל).

הנשים המגיעות עם הרעיון הזה מרגישות בצורך מסוים אשר אינו נענה עדיין על ידי השוק אבל רובן מופתעות לשמוע את ההשקעה הגדולה הדרושה בכך: מציאת המקום הנכון כרוכה בעבודת חיפוש מקיפה ומתישה, המימון הנדרש הוא גבוה יחסית וההתחייבות הכספית יכולה להיות גדולה מידי עבור המשפחה הצעירה. כמו כן ניהול מקום כזה שונה מאד במציאות מהעסק הנינוח והרגיל שנראה מבחוץ. מדובר בשיווק רב, תיאום בין אנשי מקצוע שונים, לוחות זמנים מוקפדים וצפופים ובסופו של דבר ביותר ממשרה מלאה לאמא המנהלת.

פתרון אפשרי לאינטנסיביות הרבה יכול להיות בדמות מספר אימהות, לרוב כמה חברות, אשר באות בקבוצות של שתיים או שלוש ורוצות לפתוח את העסק בשותפות. כאן מתווסף קושי חדש שכרוך בבניית מקום שיענה על שאיפותיהן וחלומותיהן של כולן (אחת בדגש על פעילות, אחת בדגש על מזון אורגני לילדים, אחת יותר בקטע של מכירות מוצרים ואחת עם חשיבה של מרכז גדול מאד). כאן גם מתעורר הצורך בחלוקה של הנטל הכספי וחלוקה של המטלות והזמן ולפעמים, במהלך התכנון הזה, מתגלעים קשיים אשר אינם ניתנים לגישור.

באופן כללי ניתן לקבוע כי לגבי סוגים כאלו של עסקים העובדה שהם מספקים מגוון של שירותים "תחת קורת גג אחת" היא סוד קסמם והבסיס להצלחתם אך היא גם מה שהופך אותם לקשים יותר ויקרים יותר להקמה ולניהול שוטף. מי שתצליח להתמודד עם המורכבות הכרוכה בעסק כזה, תוכל לרכוש לה גם מקום של כבוד בעולם העסקים וגם פינה חמה בליבן של כמה אימהות וילדים.


הקורסים שלנו
מט"י ירושלים
מט"י - המרכז לטיפוח עסקים בירושלים (ע"ר) מעניק ייעוץ וליווי עסקי, מסייע בגיוס מימון לעסק, מקיים קורסים והדרכות ליזמים ובעלי עסקים ועוד. במט"י תקבלו מענה מקצועי ומנוסה לכל ההיבטים של העסק משלב ההקמה ועד לניהול השוטף.
כל הזכויות שמורות © למט"י ירושלים ע"ר 2015