יזם חדש - צעדים ראשונים בדרך לחלום
המאמר מאת נטע חורש

יש לך הרבה רעיונות טובים לעסקים, כיצד תחליט באיזה מהם להתמקד ולהפוך אותו לעסק מצליח שגם תהנה לעבוד בו? ישנם מספר צעדים אותם כדאי לעבור בטרם תקבל החלטה סופית.

צעד ראשון

זהה את תחומי העניין שלך. שב עם עצמך ואולי עם כמה חברים ובני משפחה קרובים וזהה את תחומי העניין שלך. הכן רשימה ארוכה של עסקים אפשריים בתחומי העניין שלך, ובה כל רעיון שעולה על דעתך, מהמשעמם ביותר לשאפתני ביותר.

ניקח לדוגמא את דליה, אשה צעירה בעלת אוריינטציה שירותית, המעוניינת לפתוח עסק בו תוכל לעבוד עם ילדים. האם עליה לפתוח מעון יום לילדים ?אולי מרכז חוגים שיפעל אחר הצהריים, אולי משהו עונתי כמו מחנה קיץ ומה עם עסק מושקע כמו מכון כושר לילדים? לאחר הכנת הרשימה, נוכל עבור לצעד הבא, לצמצום האפשרויות.

צעד שני

מצא את הנישה שלך. עליך להחליט לאיזו רמה סוציו-אקונומית ואיזור גיאוגרפי אתה פונה. לדוגמא, אם דליה מתעניינת בטיפול בילדים, היא יכולה לפתוח צהרון לשעות של אחרי הלימודים, לילדים מרמה סוציו-אקונומית נמוכה באיזור מסויים בעיר והיא יכולה לפתוח מכון כושר מתקדם לילדים ונוער – אליו יגיעו מכל רחבי העיר. חפש נישות מוזנחות, שאין בהן עדיין תחרות חזקה, ואז בדוק האם יש בנישה זו שוק קיים לשירות או למוצר אותו הינך מציע.

במידה ובכל הנישות אתה פוגש מתחרים רבים, משימתך היא למצב את עצמך מול מתחריך וליצור נישה מיוחדת שלך עם קונספט עסקי חדשני ורשימת שירותים או מוצרים שמספק העסק.

צעד שלישי

חשוב על התפקיד שאתה הולך למלא בעסק החדש. האם אתה נהנה לעסוק במוצר (לטפל בילדים, לבנות את השולחנות בנגריה) או שאתה דוקא נהנה יותר מהתפקיד הניהולי והמנהלתי של העסק? חשוב על סוג העסק שאתה הולך לפתוח, לנהל מחנות קיץ, למשל, דורש יותר עיסוק בניהול מאשר מעון יומי ביתי קטן.

צעד רביעי

בנה מודל עסקי. כל עסק שתחשוב לפתוח יצריך סכומי הון שונים להשקעה, פוטנציאל מכירות שונה ורווח שולי אחר. כמה אתה מתכנן להשקיע בעסק החדש? האם אתה יכול לפנות אל אחת מקרנות המימון לעסקים קטנים או לסיוע כלכלי אחר? ומהם היעדים הפיננסיים שלך?

בנה לעצמך מודלים עסקיים תיאורטיים למספר עסקים שאתה חושב עליהם והשווה ביניהם. קח בחשבון את השונות בעלויות הקמה, למשל בין פתיחת מעון לילדים ובין פתיחת חדר כושר חדיש. לאחר מכן הסתכל על המכירות ופוטנציאל הרווח הנקי לכל סוג עסק, לאחר הפחתת ההוצאות בגין ציוד, כח אדם והוצאות אחרות.

אם תלך אחרי ליבך אך תיעזר בראשך, קרוב לודאי כי תמצא את הפינה בה נפגשים רצונותיך והאפשרויות הפתוחות לפניך.


הקורסים שלנו
מט"י ירושלים
מט"י - המרכז לטיפוח עסקים בירושלים (ע"ר) מעניק ייעוץ וליווי עסקי, מסייע בגיוס מימון לעסק, מקיים קורסים והדרכות ליזמים ובעלי עסקים ועוד. במט"י תקבלו מענה מקצועי ומנוסה לכל ההיבטים של העסק משלב ההקמה ועד לניהול השוטף.
כל הזכויות שמורות © למט"י ירושלים ע"ר 2015